TENSIUNI LA CASA ALBĂ: TRUMP ȘI ZELENSKI S-AU CERTAT ÎN BIROUL OVAL, CONFERINȚA DE PRESĂ A FOST ANULATĂ

TENSIUNI LA CASA ALBĂ: TRUMP ȘI ZELENSKI S-AU CERTAT ÎN BIROUL OVAL, CONFERINȚA DE PRESĂ A FOST ANULATĂ
Casa Albă a anunțat oficial că întâlnirea dintre Donald Trump și Volodimir Zelenski nu va mai fi urmată de conferința de presă comună planificată inițial.
Casa Albă a anunțat oficial că întâlnirea dintre Donald Trump și Volodimir Zelenski nu va mai fi urmată de conferința de presă comună planificată inițial. Decizia a fost luată după o confruntare tensionată în Biroul Oval, unde președintele american și vicepreședintele JD Vance l-au criticat dur pe liderul ucrainean.
Potrivit CNN, discuția a luat o turnură conflictuală, Trump și Vance acuzându-l pe Zelenski că este nerecunoscător față de sprijinul oferit de SUA și avertizându-l că Washingtonul se poate retrage din conflict dacă Ucraina nu caută o soluție negociată pentru a opri războiul.
În replică, Zelenski a respins ferm poziția liderilor americani, argumentând că Rusia nu și-a respectat niciodată angajamentele și avertizând că orice concesie făcută lui Vladimir Putin ar echivala cu o capitulare. „Nu faceți compromisuri cu un ucigaș!”, le-ar fi spus președintele ucrainean.
Tensiunile din Biroul Oval au determinat delegația ucraineană să plece de la Casa Albă fără a mai participa la conferința de presă comună, lăsând loc unor speculații privind viitorul sprijinului american pentru Kiev.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 08:02 - Trafic de coșmar spre Vama Giurgiu. Coloana de vehicule de pe DN5 măsoară 14 kilometri
- 07:36 - Iarna a blocat România. Drumuri închise, zeci de camioane în așteptare și haos pe aeroporturi
- 07:21 - România rămâne sub asediul iernii. Ce drumuri sunt blocate și ce porturi rămân închise
- 10:31 - Donald Trump atacă dur Europa: „A devenit woke. Este slabă și de nerecunoscut”. Țările pe care le-a lăudat
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Star și pe Google News












